понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot albo jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty przeważnie spełniają role ogrodzenia, choć częstokroć służą również za dekoracje. Przeważnie takie sztacheta PCV buduje się w nasłonecznionych położeniach, gdzie prędko wzrastają i mocno gęstnieją. Co niemiara czaru maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które dominują w ogrodzie, oraz nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez bujnie rozkwitają, jednak wymagają również dużo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta Winylowe zdołają być niezmiernie smukłe, jednakże powinno się je regularnie skracać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, albowiem takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•szybko kiełkuje,
•regularnie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий